Jazz dance

Jazz dance je určen pro všechny, kdo se chtějí naučit tančit na jazzovou, muzikálovou, lyrickou, ale i moderní hudbu. Tyto všechny styly a ještě mnoho dalšího v sobě jazz zahrnuje.

Jazz dancový trénink se skládá z rozcvičky, zahřátí, posilování, stretchingu, techniky (otáčky, švihy apod.) a taneční choreografie. Zlepšíte si tak kondici, posílíte svaly, protáhnete tělo a naučíte se novým tanečním pohybům.

Ukázky jazzových choreografií NO FEET najdete například zde: CRAZY IN LOVE, BANG BANGBURLESQUE, BE ITALIAN nebo ROXANNE

Jazz dance v NO FEET

Do kurzu se můžete přihlásit přímo u nás ve studiu vyplněním přihlášky nebo elektronicky zde: https://forms.gle/6j48nWygdsU3CGXg9.

KURZY JAZZ DANCE PRO ZAČÁTEČNÍKY budou ve školním roce 2023/2024 probíhat:

MINIJAZZ

  • pro děti od 5 do 9 let vždy v pondělí 16:15-17:00, Žluťák

DĚTI+JUNIOŘI

  •  v čtvrtek od 17:00 do 18:00, Žluťák

Na lekci jazz dance si na sebe vezměte pohodlné oblečení (legíny, tepláky, tričko, tílko, …), na nohy ponožky a pití.

O jazz dance

Jazz se vyvíjel současně s jazzovou hudbou, která je charakteristická improvizací, synkopickým rytmem, kontrapunktem. Jazzová americká hudba vznikla u severoamerických černochů z původních afrických rytmů (blues, spirituály, pracovní písně apod.).

Po skončení 1.světové války došlo k velkému společenskému převratu. Zvyky a hodnoty předchozích generací byly zavrhovány. Tanec se stával více neformální.

Pouze jediný hudební styl byl vhodný pro tuto generaci – jazz, nositel fox-trotu, shimmy, ragu, charlestonu, black bottomu a dalších různých kroků tohoto období. Jazz vznikal ke konci devatenáctého století v tanečních sálech jihu a středozápadu USA, kde se slovo Jazz připodobňovalo k sexu. Černoši z jihu, kteří se osvobodili od otroctví o několik dekád dříve, začali hrát evropskou hudbu, kterou přizpůsobili africkému hudebnímu stylu. Jazz vznikal na mnoha místech – v New Orleans, St. Louis, Memphis a Kansas City a dalších městech. Paleta lidí která byla přitahována k barům a bordelům se stala významným faktorem ve vývoji jazzu.

Za mezník proniknutí jazzového tance do Evropy je považováno uvedení dnes již legendárního amerického muzikálu West Side Story (1957). Jazzový tanec není však jen tanec muzikálů, ale např. také inspirací pro tance společenské – rock and roll, twist, později i disco, break dance, atd.

Opravdový jazz se vyznačuje jistými charakteristickými rysy. Za prvé je to tendence zdůraznit lehké doby (2. a 4. takt) v kontrastu ke klasické hudbě, která zdůrazňuje 1. a 3. dobu. Druhým rysem je synkopování skrz rozsáhlé repetice krátkých, silně rytmických frází nebo „figur“. Třetím rysem jazzové hudby je swing (pravidelná ale důvtipná pulzace, která oživuje 4/4 takt). Proto Swing musí být přítomen v každém dobrém jazzovém představení.

Základními technikami jazzového tance jsou izolace (schopnost ovládat odděleně pohyb jednotlivých částí těla, např. pohyby hlavy, ramen, hrudníku, pánve, nohou a jejich následné spojení) a charakteristické střídání momentu napětí a spontánního uvolnění celého těla. Dále jsou to základní jazzové pohyby, jako chůze, běh, poskoky, skoky, piruety, pády, nízké polohy a jejich kombinace.

Street – Fusion Jazz Dance

V průběhu 80.let 20.stol. Velká Británie zažila zrod nového hnutí (směru) v jazzovém tanci, který je označován jako Street-Fusion Jazz Dance. Tato forma spojuje jazzová a funky taneční prvky. Prominentní taneční skupiny tohoto stylu jsou (I Dance Jazz), JazzCotech, a Brothers in Jazz.

Významní režiséři, tanečníci a choreografové

  • JACK COLE, otec jazzové taneční techniky, který se stal vzorem pro Matta Mattoxe, Boba Fosse, Jeroma Robbinsona, Gwen Verdon a další choreografy
  • BOB FOSSE, známý jazzový choreograf, který vytvořil novou formu jazzu, inspirovanou Fredem Astairem, groteskou a varieté
  • GUS GIORDANO, jeden z nejvýznamnějšíchvýznamných jazzových tanečníků a choreografů
  • JEROME ROBBINS, choreograf muzikálů jako například Petr Pan, Král a já, West Side Story, Funny Girl, ad., zakladatel baletní společnosti BALLETS USA.
  • GWEN VERDON, známá z muzikálů Damn Yankees, Chicago, Sweet Charity

Související odkazy

Aktuálně ze studia

Starší aktuality

Připojte se k nám a sledujte nás na sociálních sítích ...